7 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki języka obcego

  • 04 wrzesień 2021
  • Udostępnij


7 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki języka obcego

Jeśli od dawna bez efektów mierzysz się z obcą gramatyką, bezskutecznie ślęczysz nad słownictwem i odsłuchujesz dialogi, które pozostają niezrozumiałe – chyba coś idzie nie tak. Najwyższy czas to zmienić! Oto nasz katalog 7 grzechów głównych w nauce języka obcego. Sprawdź, który z poniższych cytatów brzmi jak Twoje własne myśli i wyeliminuj błędy, by wreszcie osiągnąć sukces!

1.       „W sumie na co mi ten angielski?”, czyli brak motywacji

Zastanów się, co sprawiło, że chcesz poznać obcy język i sprawnie się nim posługiwać. Jest Ci niezbędny w pracy? A może chcesz czuć się swobodnie za granicą lub po prostu oglądać swoje ulubione seriale w oryginalnej wersji? Każda motywacja jest dobra, o ile jest ona dla Ciebie ważna! Nie oszukujmy się – jeśli nie zależy Ci na czymś, co wymaga dużo pracy, to szanse na powodzenie są niewielkie.

2.      „A co jeśli popełnię błąd?”, czyli strach przed mówieniem

Dopada Cię trema, kiedy tylko masz się odezwać w obcym języku i nagle wszystkie słówka ulatują w siną dal? To zupełnie normalne, ale nie poddawaj się tak łatwo. Pomyśl o maluchach, które dopiero zaczynają mówić. Gdyby miały podobne obawy, nigdy nie nauczyłyby się płynnie posługiwać językiem. Każdy z nas stara się wypaść jak najlepiej przed innymi, ale native speaker doceni, że potrafisz użyć choćby kilka słów z jego rodzimej mowy. Ciekawe, czy on potrafi powiedzieć coś po polsku? J

3.      „Powtórki? Strata czasu!”, czyli brak systematyczności

To jasne, że dzisiaj wszystko pamiętasz, skoro dopiero co skończyła się Twoja lekcja angielskiego. Może będziesz też pamiętać jutro, a nawet za tydzień. A jak będzie za miesiąc? Powtarzanie jest nudne, ale to właśnie ono pozwoli Ci przenieść wiedzę w głębsze zakamarki pamięci – tam, gdzie zostanie z Tobą na bardzo długo i uaktywni się dokładnie wtedy, gdy będzie Ci potrzebna.

4.      „Dzisiaj mi się nie chce”, czyli niekonsekwencja

Ciężki dzień w pracy albo radosny czas na urlopie mogą zasiać niezły zamęt w Twoich naukowych planach. Jedna stracona lekcja online czy nieobecność na kursie na pewno nie zaprzepaszczą całej Twojej wiedzy, ale co jeśli takie sytuacje zaczną się powtarzać? Coraz trudniej będzie Ci nadrobić zaległości, informacje zaczną ulatywać i pewnego dnia obudzisz się w tym samym miejscu, od którego rozpoczęła się Twoja nauka. Szkoda straconego czasu!

5.      „Co za nudy”, czyli monotonne metody

Wkuwanie na pamięć szeregów słówek, dziesiątki zadań gramatycznych czy mało zrozumiałe teksty źródłowe mogą odebrać zapał nawet najbardziej zagorzałym pasjonatom nauki języka obcego. A przecież istnieje tyle zróżnicowanych i zabawnych metod! Przestaw gry i aplikacje na inną wersję językową, obejrzyj ulubiony film z angielskimi napisami albo spróbuj samodzielnie przetłumaczyć piosenki, które lubisz. Nie wszystko kręci się wokół teorii, wprowadź w życie więcej praktyki – na swoich zasadach! Baw się nauką zamiast się nią dręczyć.

6.     „Tyle czasu, a nadal nic nie umiem”, czyli zniechęcenie

Znasz powiedzenie, że nie od razu Rzym zbudowano? Z Twoją wiedzą językową jest tak samo. Musisz postawić fundamenty, na których będziesz stopniowo układać kolejne warstwy. Jest to niestety długotrwały proces, ale możesz nam wierzyć – nikt go jeszcze nie przeskoczył. Nie zniechęcaj się, za to doceniaj każdy swój mały sukces!

7.      „Sam sobie poradzę!”, czyli rezygnacja ze wsparcia

Wiara w siebie jest ważna, ale nauka to znacznie więcej niż samotne ślęczenie nad podręcznikiem. Wzbogać swoje doświadczenia o kontakty z ludźmi. Nie dla każdego sprawdzi się tradycyjny kurs angielskiego, ale obecnie masz mnóstwo możliwości – lekcje online, lekcje indywidualne lub w kameralnej grupie, konwersacje czy zajęcia z native speakerem. Otwórz się na takie formy nauki, a na pewno lepiej się zmotywujesz, więcej dowiesz, opanujesz praktyczne aspekty i – być może – pokochasz angielski!

Jeśli chcesz uczyć się angielskiego lub niemieckiego wygodnie i efektywnie zapoznaj się z naszą ofertą kursów online. Prowadzimy zajęcia grupowe oraz lekcje indywidualne. Nasi lektorzy to wykwalifikowani pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem.

Zapisz się na DARMOWĄ lekcję próbną. Zrób test poziomujący. Zapoznaj się z dostępnymi kursami.

Zapisz się na DARMOWĄ lekcję próbną.

Zrób test poziomujący.

Zapoznaj się z dostępnymi kursami.

Opinie

Jak przygotować się do pierwszych zajęć z języka obcego?

Wracasz do nauki języka obcego, wybrałeś już szkołę, konkretny kurs, i przed Tobą pierwsza lekcja. Pewnie towarzyszy Ci lekki stres przed poznaniem nowych osób, nowym nauczycielem oraz skonfrontowaniem swoich umiejętności po przerwie w nauce. W tym artykule podpowiemy Ci, jak przygotować się do pierwszej lekcji języka obcego, żebyś mógł pójść na nią bez zbędnego stresu i z dobrym nastawieniem.

2 lata temu
Jak wybrać najlepszą dla siebie ofertę kursu języka obcego?

Szkoły językowe mają w swoich ofertach mnóstwo propozycji – kursy angielskiego online i stacjonarne, metody tradycyjne i nowoczesne, lekcje grupowe lub indywidualne. Które sprawdzą się w Twoim przypadku? Mamy kilka wskazówek!

2 lata temu
Jak zachęcić nastolatka do nauki języka obcego?

Jednym z najczęściej przytaczanych dzieciom, przez ich rodziców argumentem jest “Musisz znać język angielski, bo bez tego nie dostaniesz pracy”. Czy ten argument jest skuteczny? Na to pytanie mogą odpowiedzieć sobie teraz rodzice czytający ten artykuł. ;) W naszej ocenie nie bardzo, ponieważ nastolatek kieruje się innymi wartościami i ma inne priorytety niż dorosły człowiek, co jest całkowicie normalne. Dlatego też straszenie go bezrobociem może nie przynieść pożądanych efektów. Czasy w których dziś dorastają dzieci mocno różnią się od tych, w których dorastali ich rodzice. Kultury mocno się przenikają, globalizacja postępuje, a dostęp do wiedzy jest na wyciągnięcie ręki. Możemy korzystać z wielu źródeł nauki i wybrać najwygodniejszą dla siebie formę przyswajania wiedzy.

2 lata temu
Poziom językowy, jak właściwie go określić?

Znajomość języka obcego, zwłaszcza angielskiego nawet w podstawowym stopniu staje się nie tyle atutem, co standardem na rynku pracy. Ale właśnie, co oznacza poziom podstawowy? Kiedy możesz określić swój język, jako komunikatywny? Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić swój poziom językowy, co oznaczają konkretne stopnie klasyfikacji oraz do czego ta wiedza może Ci się przydać.

2 lata temu
Nauka języka w każdym wieku

Bardzo wiele dorosłych osób, które wcześniej nie miały okazji uczyć się języka obcego, mimo chęci mają spore opory, aby zacząć. Tłumaczą to swoim wiekiem, tym, że już jest za późno, że już odzwyczaili się od tego, jak się uczy. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze najczęstszy argument wszystkich, niezależnie od wieku czyli, brak czasu. Oczywiście nie zaprzeczamy biologii i temu, że dzieci mają chłonne umysłu i przyswajanie nowych umiejętności idzie im bardzo sprawnie. Pozwolimy sobie jednak zadać pytanie. Czy Twoim celem jest rywalizować z dziećmi, kto nauczy się szybciej, czy jednak po prostu zdobycie nowej umiejętności?

2 lata temu