Poziomy językowe



Opis poziomów biegłości językowej według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ)


A1 - Osoba na poziomie A1 potrafi:

  • stosować wyuczone, potoczne wyrażenia
  • przedstawiać się, budować proste wypowiedzi w konkretnych sytuacjach życia codziennego
  • prowadzić prostą rozmowę, pod warunkiem, że rozmówca mówi wolno i wyraźnie

A2 – Osoba na poziomie A2 potrafi:

  • porozumiewać się w prostych sytuacjach, wymagających bezpośredniej wymiany zdań na tematy znane i powtarzające się
  • opisywać środowisko z którego się wywodzi i bezpośrednie otoczenie
  • wypowiadać się na tematy związane z najważniejszymi potrzebami, zrozumieć wypowiedzi i często używane wyrażenia

B1 – osoba na poziomie B1 potrafi:

  • zrozumieć znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w standardowych wypowiedziach, które dotyczą znanych jej spraw
  • radzić sobie w typowych sytuacjach związanych z podróżą do kraju, w którym używa się danego języka
  • tworzyć proste, spójne wypowiedzi ustne i pisemne na tematy które są jej znane, bądź ją interesują

B2 – Osoba na poziomie B2 potrafi:

  • zrozumieć znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w złożonych tekstach na tematy konkretne i abstrakcyjne z użyciem języka specjalistycznego
  • porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, by prowadzić normalną rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka
  • formułować jasne i szczegółowe wypowiedzi ustne lub pisemne dotyczące wielu tematów oraz wyrazić swoje stanowisko

C1 – osoba na poziomie C1 potrafi:

  • zrozumieć wymagające, obszerne teksty dotyczące bardzo różnorodnych tematów, w tym zrozumieć podteksty, znaczenia ukryte i nastawienie autora tekstu
  • potrafi wypowiedzieć się płynnie, szybko i swobodnie dobierając właściwe sformułowania
  • formułować przejrzyste, dobrze skonstruowane, szczegółowe wypowiedzi pisemne dotyczące szerokiego zakresu tematów w sposób wskazujący na bardzo dobre opanowanie języka

Opinie

Angielskie zwroty przydatne w podróży

W ostatnim artykule zajmowaliśmy się niemieckimi zwrotami, którą mogą być przydatne podczas wakacyjnych podróży. Dziś podzielimy się z Wami, tak samo przydatnymi wyrażeniami, ale w języku angielskim.

3 lata temu
Aneta, 40 lat

Serdecznie polecam lekcje online. Moje dzieci uczestniczyły w nich przez kilka miesięcy i ku mojemu zdumieniu zajęcia te niczym nie odbiegały od stacjonarnych. Moje pociechy doskonaliły wszystkie umiejętności tj. słuchanie, konwersacje, pisanie, mówienie. Wygoda i oszczędność czasu tym bardziej przemawiają za taką formą edukacji.

4 lata temu
Small Talk po angielsku. Jak pozbyć się stresu przed Small Talk i rozwijać swój angielski?

Czy zauważyłeś, że witając się z obcokrajowcami, szczególnie pochodzenia anglojęzycznego po jakimkolwiek przywitaniu Hi/ Good morning/ Hello itp. pada zazwyczaj szybkie pytanie How are you doing? Dla nas – Polaków, może to być dość zaskakujące i wprawiające w lekkie zakłopotanie. Szczególnie, gdy uważamy, że nasze umiejętności językowe nie są dostatecznie dobre, aby wejść w taką szybką wymianę zdań, z zaskoczenia. Dla Anglików i Amerykanów, pytanie o samopoczucie jest niemal nierozerwalnym elementem przywitania i idealnym wstępem do tzw. Small Talk.

3 lata temu
Poziom językowy, jak właściwie go określić?

Znajomość języka obcego, zwłaszcza angielskiego nawet w podstawowym stopniu staje się nie tyle atutem, co standardem na rynku pracy. Ale właśnie, co oznacza poziom podstawowy? Kiedy możesz określić swój język, jako komunikatywny? Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić swój poziom językowy, co oznaczają konkretne stopnie klasyfikacji oraz do czego ta wiedza może Ci się przydać.

3 lata temu
7 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki języka obcego

3 lata temu
Zajęcia indywidualne, czy lekcje grupowe – na co się zdecydować przy wyborze kursu językowego?

Zazwyczaj myśl o rozpoczęciu kursu językowego chodzi nam po głowie bardzo długo. Jest tak zarówno w przypadku wyboru kursu dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dzieję się tak z wielu powodów. Często potrzebujemy mocnego bodźca, np. konieczność zdania certyfikatu językowego lub innego egzaminu, który nas dostatecznie zmotywuje. Wybór kursu językowego to też wiele decyzji do podjęcia, solidny research rynku, dopięcie grafików czy znalezienie szkoły w odpowiadającej nam lokalizacji, w przypadku kursów stacjonarnych.

3 lata temu
Aneta, 38 lat

Gorąco polecam szkołę INTERACT i Języki-online. Pełen profesjonalizm. Nauczanie na bardzo wysokim poziomie. Nauka w niewielkich grupach, w świetnej atmosferze. Zarówno stacjonarnie jak i online. Sama miałam okazję spróbować nauczania online w dobie wirusa i muszę stwierdzić, że szkoła poradziła sobie świetnie, bo zajęcia odbywały się zdalnie bez utraty na jakości i bez ponoszenia dodatkowych kosztów przystosowania takiego nauczania. Szkoła dla każdego !!! Polecam !!!

4 lata temu
Anglicyzmy. Znasz dużo więcej słów po angielsku niż myślisz.

Nawet jeśli do tej pory nigdy nie uczyłeś się angielskiego i oceniasz swoją znajomość tego języka, jako zerową to zapewniamy Cię, że znasz więcej angielskich słów niż myślisz. Anglicyzmy, bo o nich dziś mowa zaczęły przenikać do naszego języka na początku XX wieku. To wtedy w Polsce zaczęto powszechnie używać takich słów jak: bar, dżem, set czy chociażby rower. Wszystkie te słowa to zapożyczenia. Zaskoczony? To przyjrzyjmy się tematowi jeszcze bardziej. Anglicyzmy, inaczej zapożyczenia, to słowa lub wyrażenia występujące w danym języku, ale zaczerpnięte lub wzorowane językiem angielskim. Słowa te często mają spolszczoną pisownię, jak w przypadku wyrazu dżem.

3 lata temu
Fakty i mity o nauce języka obcego

Nie jesteśmy pewni skąd to do nas przyszło, ale jednym z mitów, z którym spotykamy się najczęściej jest przekonanie, że aby porządnie nauczyć się języka obcego trzeba wyjechać lub całkowicie się przeprowadzić. Słyszymy to zdanie bardzo często i zawsze je obalamy. Oprócz tego, że mija się ono z prawdą to jeszcze jest bardzo zniechęcające, ponieważ już na starcie odbiera nam motywacje. A przecież zdecydowanie, nie każdy kto zna dodatkowy język mieszkał za granicą. Tym bardziej nie każdy, kto chce nauczyć się języka angielskiego, może sobie pozwolić na przeprowadzkę np. do Angli. Prawdą jest natomiast, że podczas nauki języka obcego pomaga otaczanie się tym językiem. Czyli np. oglądanie filmów z angielskimi napisami, włączanie sobie angielskiego radia lub podcastu po angielsku podczas wykonywania codziennych czynności. Dzięki temu osłuchujemy się z językiem, wyłapujemy pojedyncze zwroty, i możemy pracować nad swoją wymową oraz poznawać różne akcenty.

3 lata temu
Jak zachęcić nastolatka do nauki języka obcego?

Jednym z najczęściej przytaczanych dzieciom, przez ich rodziców argumentem jest “Musisz znać język angielski, bo bez tego nie dostaniesz pracy”. Czy ten argument jest skuteczny? Na to pytanie mogą odpowiedzieć sobie teraz rodzice czytający ten artykuł. ;) W naszej ocenie nie bardzo, ponieważ nastolatek kieruje się innymi wartościami i ma inne priorytety niż dorosły człowiek, co jest całkowicie normalne. Dlatego też straszenie go bezrobociem może nie przynieść pożądanych efektów. Czasy w których dziś dorastają dzieci mocno różnią się od tych, w których dorastali ich rodzice. Kultury mocno się przenikają, globalizacja postępuje, a dostęp do wiedzy jest na wyciągnięcie ręki. Możemy korzystać z wielu źródeł nauki i wybrać najwygodniejszą dla siebie formę przyswajania wiedzy.

3 lata temu