Poziomy językowe



Opis poziomów biegłości językowej według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ)


A1 - Osoba na poziomie A1 potrafi:

  • stosować wyuczone, potoczne wyrażenia
  • przedstawiać się, budować proste wypowiedzi w konkretnych sytuacjach życia codziennego
  • prowadzić prostą rozmowę, pod warunkiem, że rozmówca mówi wolno i wyraźnie

A2 – Osoba na poziomie A2 potrafi:

  • porozumiewać się w prostych sytuacjach, wymagających bezpośredniej wymiany zdań na tematy znane i powtarzające się
  • opisywać środowisko z którego się wywodzi i bezpośrednie otoczenie
  • wypowiadać się na tematy związane z najważniejszymi potrzebami, zrozumieć wypowiedzi i często używane wyrażenia

B1 – osoba na poziomie B1 potrafi:

  • zrozumieć znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w standardowych wypowiedziach, które dotyczą znanych jej spraw
  • radzić sobie w typowych sytuacjach związanych z podróżą do kraju, w którym używa się danego języka
  • tworzyć proste, spójne wypowiedzi ustne i pisemne na tematy które są jej znane, bądź ją interesują

B2 – Osoba na poziomie B2 potrafi:

  • zrozumieć znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w złożonych tekstach na tematy konkretne i abstrakcyjne z użyciem języka specjalistycznego
  • porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, by prowadzić normalną rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka
  • formułować jasne i szczegółowe wypowiedzi ustne lub pisemne dotyczące wielu tematów oraz wyrazić swoje stanowisko

C1 – osoba na poziomie C1 potrafi:

  • zrozumieć wymagające, obszerne teksty dotyczące bardzo różnorodnych tematów, w tym zrozumieć podteksty, znaczenia ukryte i nastawienie autora tekstu
  • potrafi wypowiedzieć się płynnie, szybko i swobodnie dobierając właściwe sformułowania
  • formułować przejrzyste, dobrze skonstruowane, szczegółowe wypowiedzi pisemne dotyczące szerokiego zakresu tematów w sposób wskazujący na bardzo dobre opanowanie języka

Opinie

Jak nauczyć się angielskiego? 8 zasad skutecznej nauki języka obcego!

Chciałbyś swobodnie mówić po angielsku, ale po kilku podejściach masz wrażenie, że wciąż jesteś na tym samym poziomie? Brak zauważalnych efektów nauki działał demotywująco i sprawia, że nauka języka angielskiego staje się dla nas żmudnym obowiązkiem, albo co gorsza całkowicie przestajemy próbować i podpisujemy się pod stwierdzeniem „Nie mam talentu do języków”.

3 lata temu
Anglicyzmy. Znasz dużo więcej słów po angielsku niż myślisz.

Nawet jeśli do tej pory nigdy nie uczyłeś się angielskiego i oceniasz swoją znajomość tego języka, jako zerową to zapewniamy Cię, że znasz więcej angielskich słów niż myślisz. Anglicyzmy, bo o nich dziś mowa zaczęły przenikać do naszego języka na początku XX wieku. To wtedy w Polsce zaczęto powszechnie używać takich słów jak: bar, dżem, set czy chociażby rower. Wszystkie te słowa to zapożyczenia. Zaskoczony? To przyjrzyjmy się tematowi jeszcze bardziej. Anglicyzmy, inaczej zapożyczenia, to słowa lub wyrażenia występujące w danym języku, ale zaczerpnięte lub wzorowane językiem angielskim. Słowa te często mają spolszczoną pisownię, jak w przypadku wyrazu dżem.

3 lata temu
Niemieckie zwroty przydatne w podróży

Planujesz się wybrać w podróż do Niemiec? Z pewnością przyda Ci się kilka praktycznych zwrotów, dzięki którym poczujesz się pewniej, a ponadto zdobędziesz sympatię gospodarzy. Choć u wielu osób panuje przekonanie, że wszędzie dogadają się po angielsku, to możemy Cię zapewnić, że wcale tak nie jest. Jest wiele miejsc, w których angielski nie jest popularny i dość trudno jest załatwić sprawy, nie znając lokalnego języka. Ponadto zazwyczaj, staranie się komunikować, nawet w minimalnym stopniu w lokalnym języku sprawia radość mieszkańcom danego kraju, dzięki czemu zdobywasz ich sympatię. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych zwrotów, które mogą Ci się przydać podczas podróży do Niemie

3 lata temu
Poziom językowy, jak właściwie go określić?

Znajomość języka obcego, zwłaszcza angielskiego nawet w podstawowym stopniu staje się nie tyle atutem, co standardem na rynku pracy. Ale właśnie, co oznacza poziom podstawowy? Kiedy możesz określić swój język, jako komunikatywny? Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić swój poziom językowy, co oznaczają konkretne stopnie klasyfikacji oraz do czego ta wiedza może Ci się przydać.

3 lata temu
Jak uczyć się angielskiego z seriali?

W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania, czy nauka angielskiego z seriali może przynieść rezultaty oraz jak to osiągnąć? Polecimy również kilka seriali, które świetnie sprawdzą się na już na początku nauki.

3 lata temu
7 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki języka obcego

3 lata temu
Na czym dokładnie polega metoda fiszek i jak skutecznie z niej korzystać?

Bardzo często do nauki języka angielskiego używamy przeróżnych aplikacji, albo szukamy jeszcze innych interaktywnych narzędzi, które oczywiście są świetne i przydatne. Do momentu, dopóki spełniają swoją rolę, a my nie dopuszczamy innych rozpraszaczy, takich jak np. powiadomienia czy reklamy na telefonie.

3 lata temu
Grzegorz, 23 lata

Poznałem szkołę Interact, bo sporo moich znajomych się tam uczyło. Niektórzy po parę lat, dlatego niełatwo jest tam o wolne miejsca. Teraz kontynuuję naukę on-line i bardzo to sobie chwalę. Mam swojego ulubionego nauczyciela i mogę wybierać dogodne dla mnie godziny nauki. Polecam!

4 lata temu
Julia, 27 lat

Naukę w szkole Interact zaczęłam w 2017 roku. Potrzebowałam w miarę szybko nauczyć się podstaw języka niemieckiego, który zawsze wydawał mi się strasznie trudny. Okazało się, że świetna atmosfera w połączeniu z naprawdę dobrymi nauczycielami może zdziałać cuda. Cały czas uczę się w tej szkole, a mój niemiecki jest coraz lepszy.

4 lata temu
Nauka języka w każdym wieku

Bardzo wiele dorosłych osób, które wcześniej nie miały okazji uczyć się języka obcego, mimo chęci mają spore opory, aby zacząć. Tłumaczą to swoim wiekiem, tym, że już jest za późno, że już odzwyczaili się od tego, jak się uczy. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze najczęstszy argument wszystkich, niezależnie od wieku czyli, brak czasu. Oczywiście nie zaprzeczamy biologii i temu, że dzieci mają chłonne umysłu i przyswajanie nowych umiejętności idzie im bardzo sprawnie. Pozwolimy sobie jednak zadać pytanie. Czy Twoim celem jest rywalizować z dziećmi, kto nauczy się szybciej, czy jednak po prostu zdobycie nowej umiejętności?

3 lata temu