Anglicyzmy. Znasz dużo więcej słów po angielsku niż myślisz.

  • 18 lipiec 2021
  • Udostępnij



Anglicyzmy. Znasz dużo więcej słów po angielsku niż myślisz. 

 

Nawet jeśli do tej pory nigdy nie uczyłeś się angielskiego i oceniasz swoją znajomość tego języka, jako zerową to zapewniamy Cię, że znasz więcej angielskich słów niż myślisz. 

Anglicyzmy, bo o nich dziś mowa zaczęły przenikać do naszego języka na początku XX wieku.

To wtedy w Polsce zaczęto powszechnie używać takich słów jak: bar, dżem, set czy chociażby rower. Wszystkie te słowa to zapożyczenia. Zaskoczony? To przyjrzyjmy się tematowi jeszcze bardziej.

Anglicyzmy, inaczej zapożyczenia, to słowa lub wyrażenia występujące w danym języku, ale zaczerpnięte lub wzorowane językiem angielskim. Słowa te często mają spolszczoną pisownię, jak w przypadku wyrazu dżem

 

Zapożyczenia z angielskiego stały się tak powszechne i popularne, że często nawet nie mamy pojęcia, że nie są to polskie słowa. Dlatego też jesteśmy przekonani, że niezależnie na jakim poziomie językowym jesteś znasz dużo więcej angielskich słów, niż myślisz. 

 

Gotowy na przykłady?

 

·         Czy sprawdzałeś już dziś maila na swoim laptopie

·         Czy z social mediów korzystasz głównie na swoim smartfonie

·         Jak reagujesz na hejt w internecie?

·         Czy prowadzisz biznes i określiłabyś siebie jako bizneswoman

·         Czy wybierasz się w wakacje na jakiegoś tripa?

 

Pytania powyżej zawierają kilka przykładów zapożyczeń, z którymi na pewno miałeś okazję się spotkać i prawdopodobnie ich używasz. 

 Anglicyzmy przenikają masowo do języka polskiego poprzez kulturę, kinematografię czy chociażby kulinaria. 


Kilka przykładów zapożyczeń z podziałem na kategorie: 

 

Rozrywka/ kultura

disco, event, podcast, pop, puzzle, social media, serial, show, webinar


Kulinaria
chipsy, cheeseburger, drink, fast food, grill, tost


Technologia
komputer, laptop, folder, wifi, skaner, spacja, spam

 

Przykłady zapożyczeń można wymieniać w nieskończoność. Język polski jest żywy i wciąż ewoluuje. Każde nowe pokolenie, wnosi do kultury językowej coś nowego, a globalizacja napędza miksowanie

i przenikanie się kultur. 

 

I jak? Czy potwierdziła się nasza teza z początku artykuły, o tym, że znasz więcej angielskich słów niż sądzisz? A skoro w intuicyjny sposób, bez wysiłku używasz ich na co dzień, to co by było, gdybyś poświęcił chociaż godzinę w tygodniu na naukę języka? Znajomość języka angielskiego może dodać Ci odwagi i pewności siebie do próbowania rzeczy, o których do tej pory myślałeś, że są nieosiągalne.
W końcu najlepsza inwestycja, to ta w samego siebie. ;) 



 Super promocja!!

Jeśli chcesz nauczyć się praktycznych zwrotów, które na pewno przydadzą Ci się w podróży to zapisz się na wakaccyjne lekcje, które przygotowaliśmy. Koszt to tylko 10 zł! 

Kliknij, żeby poznać więcej szczegółów.

Opinie

Jak przygotować się do pierwszych zajęć z języka obcego?

Wracasz do nauki języka obcego, wybrałeś już szkołę, konkretny kurs, i przed Tobą pierwsza lekcja. Pewnie towarzyszy Ci lekki stres przed poznaniem nowych osób, nowym nauczycielem oraz skonfrontowaniem swoich umiejętności po przerwie w nauce. W tym artykule podpowiemy Ci, jak przygotować się do pierwszej lekcji języka obcego, żebyś mógł pójść na nią bez zbędnego stresu i z dobrym nastawieniem.

2 lata temu
Jak wybrać najlepszą dla siebie ofertę kursu języka obcego?

Szkoły językowe mają w swoich ofertach mnóstwo propozycji – kursy angielskiego online i stacjonarne, metody tradycyjne i nowoczesne, lekcje grupowe lub indywidualne. Które sprawdzą się w Twoim przypadku? Mamy kilka wskazówek!

2 lata temu
7 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki języka obcego

2 lata temu
Jak zachęcić nastolatka do nauki języka obcego?

Jednym z najczęściej przytaczanych dzieciom, przez ich rodziców argumentem jest “Musisz znać język angielski, bo bez tego nie dostaniesz pracy”. Czy ten argument jest skuteczny? Na to pytanie mogą odpowiedzieć sobie teraz rodzice czytający ten artykuł. ;) W naszej ocenie nie bardzo, ponieważ nastolatek kieruje się innymi wartościami i ma inne priorytety niż dorosły człowiek, co jest całkowicie normalne. Dlatego też straszenie go bezrobociem może nie przynieść pożądanych efektów. Czasy w których dziś dorastają dzieci mocno różnią się od tych, w których dorastali ich rodzice. Kultury mocno się przenikają, globalizacja postępuje, a dostęp do wiedzy jest na wyciągnięcie ręki. Możemy korzystać z wielu źródeł nauki i wybrać najwygodniejszą dla siebie formę przyswajania wiedzy.

2 lata temu
Poziom językowy, jak właściwie go określić?

Znajomość języka obcego, zwłaszcza angielskiego nawet w podstawowym stopniu staje się nie tyle atutem, co standardem na rynku pracy. Ale właśnie, co oznacza poziom podstawowy? Kiedy możesz określić swój język, jako komunikatywny? Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić swój poziom językowy, co oznaczają konkretne stopnie klasyfikacji oraz do czego ta wiedza może Ci się przydać.

2 lata temu