Jak zaplanować naukę języka obcego. 5 zasad!

  • 20 maj 2021
  • Udostępnij


 Jak zaplanować naukę języka obcego?

Czy miałeś kiedyś tak, że po powrocie z wakacji, z miejsca gdzie musiałeś komunikować się np. w języku angielskim wracasz maksymalnie zmotywowany i postanawiasz „Chcę nauczyć się angielskiego”. Szukasz szkoły, lub decydujesz się na samodzielną naukę. Stopniowo jednak z dnia na dzień, Twój zapał zaczyna opadać. W końcu codzienne obowiązki wypełniają Twój kalendarz i wracasz do swojej rutyny. I tak czekasz do kolejnych wakacji, aby być może na nowo poczuć motywację, Koło się zatacza.

Z takim scenariuszem spotyka się mnóstwo osób. Zaczyna się od konkretnego bodźca, który wywołuje nasze chęci. Od tego punktu, do systematycznej i efektywnej nauki języka obcego jest jeszcze kilka dużych kroków do pokonania.  W dzisiejszym artykule, zdradzimy Ci jak zaplanować naukę języka obcego tak, aby stała się ona Twoim nowym super nawykiem.

Po pierwsze i niemal najważniejsze, określ swój cel. O tym, dlaczego cel jest taki ważny pisaliśmy w  artykule Jak nauczyć się angielskiego? 8 zasad skutecznejnauki języka obcego! – zachęcamy do lektury. Tutaj tylko dodamy, że to właśnie dzięki temu, że mamy określony konkretny cel, nasze wyniki w nauce mogą być mierzalne! Jeśli jesteś w stanie wyraźnie sprawdzić, jaki postęp osiągnąłeś to wiesz, czy Twoje metody są skuteczne, czy to co robisz daje efekty. Dzięki temu będziesz dłużej zmotywowany do regularnej nauki.

Po drugie, przygotuj sobie z góry założony zakres nauki. Twój zakres nauki będzie bezpośrednio powiązany z celem, jaki sobie wyznaczyłeś. Z innych źródeł skorzystasz, jeśli Twoim celem jest zdanie certyfikatu językowego, a zupełnie innych jeśli jesteś przed podróżą, w której chciałbyś czuć się pewniej i bezpieczniej. Dostosuj naukę do swoich potrzeb. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz czerpał dużo większą satysfakcję z nauki języka obcego.

Po trzecie, określ kiedy. Zaplanuj z góry, konkretne, stałe dni i godziny, które poświęcisz na swoją naukę. To bardzo ważne. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz utrwalał nawyk, który po jakimś czasie wejdzie do Twojej rutyny. Nauka z „doskoku” jest mniej efektywna, ponieważ często jest wyrywkowa. Poza tym nasze umysły są bardzo kreatywne i zawsze znajdą odpowiednią wymówkę, aby jednak zdecydować się na inną formę spędzenia czasu.

Po czwarte. Mierz siły na zamiary. Nie narzucaj sobie celów, których nie będziesz w stanie zrealizować. To Cię tylko zniechęci. Zacznij od
małych kroków. Nie musisz od razu planować nauki, każdego poranka, 7 dni w tygodniu. Nie o to tutaj chodzi. Podejdź do tego z rozsądkiem. Przeanalizuj swój rytm dobowy i realnie oceń, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na naukę. Jeśli to jest jeden dzień w tygodniu- super! Ale niech to będzie jeden dzień w każdym tygodniu. Jeśli dopiero zaczynasz uczyć się jakiegoś języka, to nie wymagaj od siebie, żeby po miesiącu czy dwóch mówić od razu pewnie i płynnie. Daj sobie czas, bądź regularny i konsekwentny, a na pewno zauważysz rezultaty.

Po piąte. Mierz swoje wyniki i aktualizuj plan. Jeśli określiłeś swój cel językowy, to na bieżąco sprawdzaj stan jego realizacji. Jeśli chciałeś poprawić swoją płynność w komunikacji, to zapytaj lektora, z którym się uczysz czy zauważył Twój postęp. Skonfrontuj swoje umiejętności np. podczas tandemów językowych. Jeśli będziesz w stanie ocenić stopień swojego postępu, będziesz wiedział, czy wybrana forma nauki jest skuteczna. Może warto coś zmienić, bo np. Twoje potrzeby się zmieniły. Pamiętaj, że plan jest dla Ciebie i powinieneś go modyfikować zgodnie ze swoimi aktualnymi potrzebami.

To właśnie 5 zasad, które pomogą Ci dobrze zaplanować swoją naukę
języka obcego. Podejdź do tego, jak do przyjemnego zadania, za którego
wykonanie otrzymujesz nagrodę w postaci nowej umiejętności. Trzymamy za Ciebie
kciuki! 


Jeśli chcesz uczyć się angielskiego lub niemieckiego wygodnie i efektywnie zapoznaj się z naszą ofertą kursów online. Prowadzimy zajęcia grupowe oraz lekcje indywidualne. Nasi lektorzy to wykwalifikowani pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem.

Zapisz się na DARMOWĄ lekcję próbną. Zrób test poziomujący. Zapoznaj się z dostępnymi kursami.

Zapisz się na DARMOWĄ lekcję próbną.

Zrób test poziomujący.

Zapoznaj się z dostępnymi kursami.

Opinie

Jak przygotować się do pierwszych zajęć z języka obcego?

Wracasz do nauki języka obcego, wybrałeś już szkołę, konkretny kurs, i przed Tobą pierwsza lekcja. Pewnie towarzyszy Ci lekki stres przed poznaniem nowych osób, nowym nauczycielem oraz skonfrontowaniem swoich umiejętności po przerwie w nauce. W tym artykule podpowiemy Ci, jak przygotować się do pierwszej lekcji języka obcego, żebyś mógł pójść na nią bez zbędnego stresu i z dobrym nastawieniem.

3 lata temu
Jak wybrać najlepszą dla siebie ofertę kursu języka obcego?

Szkoły językowe mają w swoich ofertach mnóstwo propozycji – kursy angielskiego online i stacjonarne, metody tradycyjne i nowoczesne, lekcje grupowe lub indywidualne. Które sprawdzą się w Twoim przypadku? Mamy kilka wskazówek!

3 lata temu
7 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki języka obcego

3 lata temu
Jak zachęcić nastolatka do nauki języka obcego?

Jednym z najczęściej przytaczanych dzieciom, przez ich rodziców argumentem jest “Musisz znać język angielski, bo bez tego nie dostaniesz pracy”. Czy ten argument jest skuteczny? Na to pytanie mogą odpowiedzieć sobie teraz rodzice czytający ten artykuł. ;) W naszej ocenie nie bardzo, ponieważ nastolatek kieruje się innymi wartościami i ma inne priorytety niż dorosły człowiek, co jest całkowicie normalne. Dlatego też straszenie go bezrobociem może nie przynieść pożądanych efektów. Czasy w których dziś dorastają dzieci mocno różnią się od tych, w których dorastali ich rodzice. Kultury mocno się przenikają, globalizacja postępuje, a dostęp do wiedzy jest na wyciągnięcie ręki. Możemy korzystać z wielu źródeł nauki i wybrać najwygodniejszą dla siebie formę przyswajania wiedzy.

3 lata temu
Poziom językowy, jak właściwie go określić?

Znajomość języka obcego, zwłaszcza angielskiego nawet w podstawowym stopniu staje się nie tyle atutem, co standardem na rynku pracy. Ale właśnie, co oznacza poziom podstawowy? Kiedy możesz określić swój język, jako komunikatywny? Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić swój poziom językowy, co oznaczają konkretne stopnie klasyfikacji oraz do czego ta wiedza może Ci się przydać.

3 lata temu