Metody uczenia się języka obcego. Jak uczyć się efektywniej?

  • 17 maj 2021
  • Udostępnij


Metody uczenia się języka obcego.

Nauka języka obcego wymaga naszego zaangażowania i czasu. Bez praktyki, ćwiczeń i regularnych lekcji bardzo ciężko nauczyć się płynnie posługiwać językiem obcym. Jako, że jesteśmy społeczeństwem zabieganym, żyjącym w pośpiechu to często brakuje nam czasu, albo tak nam się przynajmniej wydaje. Dlatego też szukamy trików, sposobów i narzędzi, które przyspieszą i ułatwią nam naukę języka obcego.

W tym artykule omówimy 2 sposoby, dzięki którym Twoja nauka stanie się efektywniejsza, a Ty będziesz uczył się dużo chętniej.

1.       Powtarzanie elaboracyjne (elaboracja kodowania)

Powtarzanie elaboracyjne to przeciwieństwo wciąż najpopularniejszej metody przyswajania wiedzy jaką jest standardowe „wkuwanie” materiału.

Wiele badań pokazuje, że wielokrotne, monotonne powtarzanie tej samej części tekstu niestety nie przynosi pożądanych rezultatów. Czas poświęcony na bezmyślne „wkuwanie” prawie wcale nie przekłada się na efekty.

Powtarzanie elaboracyjne polega na powtarzaniu materiału z kontekstem, na różne sposoby, czemu towarzyszą emocje. To emocje, które odczuwamy podczas takiej nauki, sprawiają, że zdecydowanie lepiej przyswajamy materiał. Za przykład może tutaj posłużyć fakt, że małe dzieci bardzo szybko podłapują np. przekleństwa, mimo tego, że wielokrotnie powtarzamy im słowa, których chcielibyśmy, żeby się nauczyli. Dlaczego? Dlatego, że wypowiedziany przez nas wulgaryzm jest naładowany emocjami.

Jak stosować tą metodę podczas nauki języka obcego?

Załóżmy, że jesteś przed typową kartkówką ze słownictwa. Musisz przyswoić kilkadziesiąt nowych słów. Zamiast w kółko je powtarzać, poświęcając jednocześnie na to sporo czasu, podejdź do tego zadania bardziej kreatywnie.

Podziel swoją naukę na sesję. Podczas jednej z nich możesz np. wymyślić proste pytania do konkretnego słowa. Dane słowo niech będzie odpowiedzią. Np. musisz nauczyć się warzyw po angielsku. Na liście słówek jest m. in. potato. Pytanie: What is your mom’s favorite vegetable?

Lub wkomponuj to słowo w swoje pytanie. Dzięki temu, że odnosisz się do osobistych doświadczeń czy upodobań szybciej i na dłużej zapamiętasz dany materiał.

Podczas kolejnej sesji zrób sobie wewnętrzny sprawdzian. O testowaniu siebie i zaletach z tego płynących pisaliśmy też w naszych poprzednich artykułach. Mimo, że z perspektywy ucznia test nie kojarzy się zbyt przyjemnie, to jest naprawdę skuteczną formą nauki. Tym bardziej, gdy testujesz sam siebie i nie grożą Ci za to żadne oceny.

Możesz też odnosić dany materiał do praktyki. Twórz zdania, przykłady, odnoś słownictwo do swoich wspomnień. Dzięki temu Twoja nauka nie będzie nudna i monotonna, a za to stanie się ciekawsza
i co najważniejsze skuteczniejsza.

2.       Tworzenie własnych materiałów do nauki

To druga metoda pamięciowa, którą dziś chcemy omówić. Rób notatki, później je skracaj, twórz podsumowania. Wiele badań dowodzi, że dużo lepiej zapamiętujemy materiał przygotowany przez siebie, niż ten przyswajany z gotowych opracowań. Na dowód przytoczymy  ciekawy eksperyment, przeprowadzony na Uniwersytecie w Toronto przez naukowców Normanę Slameckę i Petera Grafa. Eksperyment przeprowadzony na grupie studentów, miał sprawdzić czy nasze zaangażowanie w przygotowanie materiałów do nauki ma wpływ na jej efektywność.

Naukowcy podzielili studentów na dwie grupy. Pierwsza z nich dostała 100 par wyrazów do zapamiętania. Druga grupa natomiast musiała sama zapisać słowo do pary na podstawie przygotowanego kryterium, a następnie je zapamiętać. 

Wyglądało to mniej więcej tak: 

szybki – w........(przeciwieństwo)

lampa – ś.........(skojarzenie)

Studenci mieli dopasować odpowiednie wyrazy, a następnie od razu się ich nauczyć.

Po nauce, obie grupy dostały do rozwiązania taki sam test na rozpoznanie, który można porównać do testów wielokrotnego wyboru.

Po jego sprawdzeniu okazało się, że grupa studentów, którzy sami mieli uzupełnić wyrazy osiągnęła zdecydowanie lepsze wyniki- 90% poprawnych odpowiedzi, a Ci którzy uczyli się z gotowego materiału – 67% poprawnych odpowiedzi.

To jednoznacznie pokazuje wyższość własnych notatek, nad tymi gotowymi. Pamiętaj jednak, że notatki to nie kopiowanie gotowego materiału. To tak, jak z monotonnym powtarzaniem. Im więcej kreatywności i zaangażowania wykażesz podczas nauki tym lepszy i szybsze efekty osiągniesz.

 

Jeśli jeszcze go nie czytałeś to zachęcamy do lektury!

8 zasad skutecznej nauki angielskiego.


Jeśli chcesz uczyć się angielskiego lub niemieckiego wygodnie i efektywnie zapoznaj się z naszą ofertą kursów online. Prowadzimy zajęcia grupowe oraz lekcje indywidualne. Nasi lektorzy to wykwalifikowani pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem.

Zapisz się na DARMOWĄ lekcję próbną. Zrób test poziomujący. Zapoznaj się z dostępnymi kursami.

Zapisz się na DARMOWĄ lekcję próbną.

Zrób test poziomujący.

Zapoznaj się z dostępnymi kursami.

 



 

 

Opinie

Jak przygotować się do pierwszych zajęć z języka obcego?

Wracasz do nauki języka obcego, wybrałeś już szkołę, konkretny kurs, i przed Tobą pierwsza lekcja. Pewnie towarzyszy Ci lekki stres przed poznaniem nowych osób, nowym nauczycielem oraz skonfrontowaniem swoich umiejętności po przerwie w nauce. W tym artykule podpowiemy Ci, jak przygotować się do pierwszej lekcji języka obcego, żebyś mógł pójść na nią bez zbędnego stresu i z dobrym nastawieniem.

2 lata temu
Jak wybrać najlepszą dla siebie ofertę kursu języka obcego?

Szkoły językowe mają w swoich ofertach mnóstwo propozycji – kursy angielskiego online i stacjonarne, metody tradycyjne i nowoczesne, lekcje grupowe lub indywidualne. Które sprawdzą się w Twoim przypadku? Mamy kilka wskazówek!

2 lata temu
7 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki języka obcego

2 lata temu
Jak zachęcić nastolatka do nauki języka obcego?

Jednym z najczęściej przytaczanych dzieciom, przez ich rodziców argumentem jest “Musisz znać język angielski, bo bez tego nie dostaniesz pracy”. Czy ten argument jest skuteczny? Na to pytanie mogą odpowiedzieć sobie teraz rodzice czytający ten artykuł. ;) W naszej ocenie nie bardzo, ponieważ nastolatek kieruje się innymi wartościami i ma inne priorytety niż dorosły człowiek, co jest całkowicie normalne. Dlatego też straszenie go bezrobociem może nie przynieść pożądanych efektów. Czasy w których dziś dorastają dzieci mocno różnią się od tych, w których dorastali ich rodzice. Kultury mocno się przenikają, globalizacja postępuje, a dostęp do wiedzy jest na wyciągnięcie ręki. Możemy korzystać z wielu źródeł nauki i wybrać najwygodniejszą dla siebie formę przyswajania wiedzy.

2 lata temu
Poziom językowy, jak właściwie go określić?

Znajomość języka obcego, zwłaszcza angielskiego nawet w podstawowym stopniu staje się nie tyle atutem, co standardem na rynku pracy. Ale właśnie, co oznacza poziom podstawowy? Kiedy możesz określić swój język, jako komunikatywny? Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić swój poziom językowy, co oznaczają konkretne stopnie klasyfikacji oraz do czego ta wiedza może Ci się przydać.

2 lata temu