Na czym dokładnie polega metoda fiszek i jak skutecznie z niej korzystać?

  • 22 marzec 2021
  • Udostępnij



Jak korzystać z fiszek?

Szukając idealnych narzędzi do nauki języka obcego, zapominamy o tych najprostszych i najłatwiej dostępnych. Jednym z takich narzędzi są właśnie fiszki.

Dlaczego fiszki są tak skuteczne w nauce języka obcego?

Fiszki mogą być stosowane w nauce niemal wszystkiego, co wymaga utrwalania, poprzez powtarzanie danego materiału. Szczególnie są jednak polecane do nauki języków obcych, ponieważ to właśnie wtedy mamy do przyswojenia całą masę nowych słów i zwrotów, które zajmują stosunkowo mało miejsca na kawałku papieru. Oprócz tego, że powtarzamy materiał, to dodatkowo sami siebie testujemy. Testowanie, choć owiane złą sławą i kojarzące się głównie ze stresem i oceną, samo
w sobie jest świetną metodą nauki, co już nie raz naukowcy udowodnili w swoich opracowaniach. (Między innymi badania Carpenter i DeLosh 2006; Kang, McDermott i Roediger 2007)

Jak poprawnie uczyć się angielskiego z fiszek?

Aby skutecznie uczyć się języka z fiszek warto przygotować sobie pudełko podzielone na
5 przegródek. Pierwsza z nich ma być najwęższa, a każda kolejna szersza. Następnie zapełniamy pierwszą przegródkę spisanymi fiszkami. Z jednej strony słówko po angielsku, a z drugiej po polsku, lub – co jeszcze lepsze – dane słowo wyjaśniamy prostą definicją po angielsku. Gdy przystępujemy do nauki, zaczynamy od fiszek znajdujących się w pierwszej przegródce. Każde poprawnie odgadnięte słowo trafia do drugiej przegródki. Słówka, których nie zapamiętałeś zostają w pierwszej. Podczas następnej sesji z fiszkami, zaczynasz powtarzać materiał z drugiej przegródki i tutaj zasada postępowanie jest taka sama, jak wcześniej. Konkretna fiszka musi przejść przez wszystkie pięć przegródek, aby zawarte na niej zagadnienie zostało uznane za nauczone. Powtarzanie tego samego wyrażenia lub słowa 5 razy, w różnych odstępach czasowych sprawia, że dany materiał utrwalamy na znacznie dłużej.

Cały ten proces nazywa się kartoteką auto dydaktyczną i ma za zadanie pomóc nam w nauce
i utrwalaniu materiału z języka angielskiego.

I jak? Przekonany do włączenia fiszek do swojej nauki angielskiego? Pamiętaj, że tak jak podkreślaliśmy w naszym poprzednim artykule w nauce języka obcego bardzo ważna jest regularność i konsekwencja!

Jeśli jeszcze go nie czytałeś to zachęcamy do lektury!
8 zasad skutecznej nauki angielskiego.


Jeśli chcesz uczyć się angielskiego lub niemieckiego wygodnie i efektywnie zapoznaj się z naszą ofertą kursów online. Prowadzimy zajęcia grupowe oraz lekcje indywidualne. Nasi lektorzy to wykwalifikowani pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem.

Zapisz się na DARMOWĄ lekcję próbną.

Zrób test poziomujący.

Zapoznaj się z dostępnymi kursami.

Opinie

Jak przygotować się do pierwszych zajęć z języka obcego?

Wracasz do nauki języka obcego, wybrałeś już szkołę, konkretny kurs, i przed Tobą pierwsza lekcja. Pewnie towarzyszy Ci lekki stres przed poznaniem nowych osób, nowym nauczycielem oraz skonfrontowaniem swoich umiejętności po przerwie w nauce. W tym artykule podpowiemy Ci, jak przygotować się do pierwszej lekcji języka obcego, żebyś mógł pójść na nią bez zbędnego stresu i z dobrym nastawieniem.

3 lata temu
Jak wybrać najlepszą dla siebie ofertę kursu języka obcego?

Szkoły językowe mają w swoich ofertach mnóstwo propozycji – kursy angielskiego online i stacjonarne, metody tradycyjne i nowoczesne, lekcje grupowe lub indywidualne. Które sprawdzą się w Twoim przypadku? Mamy kilka wskazówek!

3 lata temu
7 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki języka obcego

3 lata temu
Jak zachęcić nastolatka do nauki języka obcego?

Jednym z najczęściej przytaczanych dzieciom, przez ich rodziców argumentem jest “Musisz znać język angielski, bo bez tego nie dostaniesz pracy”. Czy ten argument jest skuteczny? Na to pytanie mogą odpowiedzieć sobie teraz rodzice czytający ten artykuł. ;) W naszej ocenie nie bardzo, ponieważ nastolatek kieruje się innymi wartościami i ma inne priorytety niż dorosły człowiek, co jest całkowicie normalne. Dlatego też straszenie go bezrobociem może nie przynieść pożądanych efektów. Czasy w których dziś dorastają dzieci mocno różnią się od tych, w których dorastali ich rodzice. Kultury mocno się przenikają, globalizacja postępuje, a dostęp do wiedzy jest na wyciągnięcie ręki. Możemy korzystać z wielu źródeł nauki i wybrać najwygodniejszą dla siebie formę przyswajania wiedzy.

3 lata temu
Poziom językowy, jak właściwie go określić?

Znajomość języka obcego, zwłaszcza angielskiego nawet w podstawowym stopniu staje się nie tyle atutem, co standardem na rynku pracy. Ale właśnie, co oznacza poziom podstawowy? Kiedy możesz określić swój język, jako komunikatywny? Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić swój poziom językowy, co oznaczają konkretne stopnie klasyfikacji oraz do czego ta wiedza może Ci się przydać.

3 lata temu