Small Talk po angielsku. Jak pozbyć się stresu przed Small Talk i rozwijać swój angielski?

  • 16 kwiecień 2021
  • Udostępnij



Small Talk po angielsku.
Jak pozbyć się stresu przed Small Talk i rozwijać swój angielski?
 

Czy zauważyłeś, że witając się z obcokrajowcami, szczególnie pochodzenia anglojęzycznego po jakimkolwiek przywitaniu Hi/ Good morning/ Hello itp. pada zazwyczaj szybkie pytanie How are you doing? Dla nas – Polaków, może to być dość zaskakujące i wprawiające w lekkie zakłopotanie. Szczególnie, gdy uważamy, że nasze umiejętności językowe nie są dostatecznie dobre, aby wejść
w taką szybką wymianę zdań,  z zaskoczenia. Dla Anglików i Amerykanów, pytanie o samopoczucie jest niemal nierozerwalnym elementem przywitania i idealnym wstępem do tzw. Small Talk.

 

Small Talk to krótka pogawędka „o niczym”. Jej celem nie jest uzyskanie konkretnych informacji czy osiągnięcie jakiegoś rezultatu, a „przełamanie lodów”, sprawienie dobrego wrażenia lub np. wypełnienie tzw. krępującej ciszy.

Gdy dopiero uczymy się języka angielskiego i jeszcze nie posługujemy się nim płynnie, Small Talk może wprawiać nas w spore zakłopotanie i budzić zupełnie niepotrzebny stres. Często wychodzimy

z założenia, że druga osoba od razu zauważy i negatywnie oceni nasze braki językowe. Tymczasem, zazwyczaj jest zupełnie inaczej. Nasz rozmówca docenia, że podejmujemy próbę i jest mu miło, gdy odwzajemnimy jego zainteresowanie.

Jednym z bardzo ważnych elementów podczas nauki języka angielskiego są konwersacje. Dzięki nim pracujemy nad swoim akcentem, oswajamy się z językiem, poznajemy nowe słówka, a przede wszystkim przełamujemy bariery, które nagromadziły się w naszych głowach. Właśnie dlatego Small Talk, może być świetną okazją do darmowej lekcji, polegającej na krótkiej i niezobowiązującej konwersacji. 

Jeśli Small Talk wprawia Cię w zakłopotanie, a mimo nauki stresujesz się przed konwersją po angielsku, zapoznaj się z tematami i prostymi zwrotami, które przygotują Cię do odbycia niejednej pogawędki.

 

Na początek – przywitanie

Swobodnie i bez stresu zadaj pytanie otwarte. Takie, które da możliwość dłużej wypowiedzi Twojemu rozmówcy, dzięki czemu dowiesz się więcej i będziesz miał możliwość nawiązania do niej.

·               How’s it going?

·               What’s new with you?

Pogoda

Rozmowa o pogodzie jest świetna na rozgrzewkę. Podczas nauki języka angielskiego już na wczesnym etapie poznajesz słownictwo i wyrażenia, które możesz wykorzystać.

·               Beautiful weather, isn’t it?

·               Can’t believe it’s raining again!

·               What’s the weather forecast for tomorrow?

Jedzenie

To kolejny przyjemny temat, który możesz poruszyć, aby dowiedzieć się więcej o swoim rozmówcy lub po prostu uniknąć krępującej ciszy.

·               What’s your favourite type of food?

·               Are you enjoying your meal?

·               The food is really good here, right?

Dojazd- podróż

Gdy chcesz przywitać się z gościem, który np. przyjechał na spotkanie do Twojego biura.

·               How long did it take you to get here today?

·               Did you have a good trip/flight?

Hobby

Bardzo duża część ludzi lubi opowiadać o sobie. Daj okazję swojemu rozmówcy na podzielenie się z Tobą swoimi zainteresowaniami. Dzięki temu Small Talk będzie zdecydowanie mniej formalny.

·               Do you take any classes after work?

·               What do you do in your free time?

Rozrywka

Bardzo przyjemny i łatwy temat dla obu stron. Już na początkowym etapie nauki języka angielskiego poznajesz zwroty, które możesz wykorzystać w rozmowie z innymi.

·               I went to the cinema last night and saw…..Have you seen it?

·               Anything interesting you have seen/read lately?

·               Did you see the …….. last night? Such a good episode? 

 

Jak widzisz tematów do przeprowadzenia Small Talk jest naprawdę wiele. Wybieraj takie, które Cię najmniej stresują i są dla Ciebie przyjemne. Pamiętaj też, żeby każdą konwersację po angielsku traktować, jako możliwość nauczenia się czegoś nowego, a nie stresujący egzamin.

Small Talk to okazja do budowania pewności siebie i usuwania barier językowych. Jeśli Twoim celem jest płynna i swobodna komunikacja, łap każdą okazję do rozmów w języku angielskim.

 

Jeśli jeszcze nie widziałeś to zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśniamy na czym polega metoda fiszek i jak efektywnie z niej korzystać.

Jak korzystać z fiszek?



Jeśli chcesz uczyć się angielskiego lub niemieckiego wygodnie i efektywnie zapoznaj się z naszą ofertą kursów online. Prowadzimy zajęcia grupowe oraz lekcje indywidualne. Nasi lektorzy to wykwalifikowani pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem.

Zapisz się na DARMOWĄ lekcję próbną.

Zrób test poziomujący.

Zapoznaj się z dostępnymi kursami.

 

 

Opinie

Jak przygotować się do pierwszych zajęć z języka obcego?

Wracasz do nauki języka obcego, wybrałeś już szkołę, konkretny kurs, i przed Tobą pierwsza lekcja. Pewnie towarzyszy Ci lekki stres przed poznaniem nowych osób, nowym nauczycielem oraz skonfrontowaniem swoich umiejętności po przerwie w nauce. W tym artykule podpowiemy Ci, jak przygotować się do pierwszej lekcji języka obcego, żebyś mógł pójść na nią bez zbędnego stresu i z dobrym nastawieniem.

3 lata temu
Jak wybrać najlepszą dla siebie ofertę kursu języka obcego?

Szkoły językowe mają w swoich ofertach mnóstwo propozycji – kursy angielskiego online i stacjonarne, metody tradycyjne i nowoczesne, lekcje grupowe lub indywidualne. Które sprawdzą się w Twoim przypadku? Mamy kilka wskazówek!

3 lata temu
7 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki języka obcego

3 lata temu
Jak zachęcić nastolatka do nauki języka obcego?

Jednym z najczęściej przytaczanych dzieciom, przez ich rodziców argumentem jest “Musisz znać język angielski, bo bez tego nie dostaniesz pracy”. Czy ten argument jest skuteczny? Na to pytanie mogą odpowiedzieć sobie teraz rodzice czytający ten artykuł. ;) W naszej ocenie nie bardzo, ponieważ nastolatek kieruje się innymi wartościami i ma inne priorytety niż dorosły człowiek, co jest całkowicie normalne. Dlatego też straszenie go bezrobociem może nie przynieść pożądanych efektów. Czasy w których dziś dorastają dzieci mocno różnią się od tych, w których dorastali ich rodzice. Kultury mocno się przenikają, globalizacja postępuje, a dostęp do wiedzy jest na wyciągnięcie ręki. Możemy korzystać z wielu źródeł nauki i wybrać najwygodniejszą dla siebie formę przyswajania wiedzy.

3 lata temu
Poziom językowy, jak właściwie go określić?

Znajomość języka obcego, zwłaszcza angielskiego nawet w podstawowym stopniu staje się nie tyle atutem, co standardem na rynku pracy. Ale właśnie, co oznacza poziom podstawowy? Kiedy możesz określić swój język, jako komunikatywny? Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić swój poziom językowy, co oznaczają konkretne stopnie klasyfikacji oraz do czego ta wiedza może Ci się przydać.

3 lata temu